Zarobki operatorów i programistów maszyn CNC

Go back

W ciągu ostatnich 20 lat można zaobserwować nowe trendy w światowym przemyśle.  Zwiększa się udział nowoczesnych technologii w procesach produkcyjnych, a zakłady przemysłowe coraz chętniej rezygnują z wykorzystywania tradycyjnych maszyn manualnych, na rzecz maszyn sterowanych numerycznie (CNC – Computerized Numerical Control). Maszyny te, pozwalają generować spore oszczędności czasu, siły i środków finansowych,  przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości produkowanych detali.

Coraz powszechniejsza automatyzacja procesów produkcyjnych wiążę się jednak ze wzrostem zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników odpowiadających za obsługę, ustawianie i programowanie maszyn CNC.  Zarówno na polskim jak i światowym rynku pracy w ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować wyraźny niedobór kadry inżynierskiej i wyspecjalizowanych pracowników technicznych.  W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na operatorów i programistów CNC, doświadczeni  i wykwalifikowani  pracownicy mogą liczyć na coraz atrakcyjniejsze zarobki.

Struktura zarobków w sektorze przemysłowym w Polsce jest wyraźnie zróżnicowana. Jako główne czynniki wpływające na występowanie rozbieżności w wynagrodzeniach są wymieniane:

  • wielkość i kapitał firmy;
  • wykształcenie i staż pracy;
  • zajmowane stanowisko;
  • region zatrudnienia ;
  • znajomość obsługi maszyn, sterowników etc.

Jak wynika z raportu płacowego, opracowanego przez  instytut Sedlak&Sedlak w lutym 2018 roku, wynagrodzenia specjalistów CNC w Polsce charakteryzują się niejednorodnością. Na podstawie przeanalizowanych opisów warunków zatrudnienia na stanowiskach operatorów CNC określono przeciętne zarobki na tym stanowisku na poziomie 3250 PLN brutto. Co drugi z ankietowanych pracowników może liczyć na wynagrodzenie znajdującą się w przedziale od 2 652 PLN – 4 011 PLN, natomiast już co czwarty operator CNC zarabia powyżej kwoty 4 011 PLN brutto.

Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy specjalizujący się w programowaniu obrabiarek CNC. W Polsce programiści maszyn sterowanych numerycznie zarabiają przeciętnie 4 200 PLN brutto. Zarobki połowy ankietowanych programistów CNC kształtują się na poziomie 3 389 – 5 276 PLN brutto. Przedstawiciele najlepiej opłacanych pracowników tej grupy zarabiają już ponad 5 276 PLN brutto.

Na znaczenie wyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które zdecydują się na pracę na stanowisku operatora bądź programisty CNC za granicą, między innymi w Danii. Sektor przemysłowy stanowi jedną z głównych podstaw gospodarki duńskiej. Pracownicy specjalizujący się w obsłudze i programowaniu maszyn CNC w Danii z łatwością mogą znaleźć zatrudnienie w branży: energetycznej, gas&oil, produkcji maszyn i urządzeń, motoryzacyjnej. Ponad 70 zrealizowanych przez firmę Work & Business Solutions projektów rekrutacyjnych dla duńskich firm produkcyjnych w latach 2010 – 2018, pozwoliło na dokonanie analizy warunków zatrudnienia w Danii na stanowiskach CNC. Dysponujemy wiedzą z zakresu zapotrzebowań europejskiego rynku pracy oraz  możliwych warunków finansowych.

Jesteś operatorem lub programistą maszyn CNC?

Nie zwlekaj!

Skontaktuj się z naszymi konsultantami!

Na podstawie analizy Twojego obecnego doświadczenia zawodowego i Twoich kompetencji, pomożemy Ci  wytyczyć  ścieżki rozwoju i określimy Twoje potencjalne możliwości zarobkowe.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi aktualnymi ofertami pracy, dostępnymi pod adresem: https://www.wbspraca.pl/pl/oferty-pracy

Nasze doświadczenie
Ponad
0
rekrutacji
Ponad
0
zatrudnonych
Ponad
0
audytów
Ponad
0
optymalizacji

Zapraszamy do kontaktu w celu szczegółowego omówienia oferty
i dopasowania jej do Państwa oczekiwań.

Wyślij zapytanie