Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Go back

Właśnie otrzymałeś telefon od potencjalnego pracodawcy, który zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną, a co więcej usłyszałeś że odbędzie się ona w języku angielskim. Zatem weź kilka głębokich oddechów i podejdź do sprawy zadaniowo.

Język angielski obecnie jest jedną z najczęściej poszukiwanych umiejętności na rynku pracy. Około 70 % ogłoszeń zawiera wymóg znajomości języka angielskiego, zaś większość firm sprawdza jego znajomość już podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?

Aby dobrze wypaść podczas tego ważnego spotkania, warto je sobie zwizualizować i przeprowadzić przygotowania według konkretnego planu, którego realizacja przybliży Cię do osiągnięcia celu.

 1. Zapoznaj się z nomenklaturą branżową, czyli słowami i zwrotami, które są związane z zadaniami i wymaganiami stanowiska, na które aplikowałeś.
 2. Przeanalizuj swoje CV i przygotuj krótki opis zadań, które wykonywałeś na poszczególnych stanowiskach. Zapisz nazwy ukończonych przez siebie kierunków, specjalizacji i kursów, o które może zapytać przyszły pracodawca. Takie działanie uporządkuje Twoje informacje oraz da Ci pewność, że podczas rozmowy nie zbraknie Ci kluczowych słów.
 3. Koniecznie sprawdź, czy strona internetowa pracodawcy jest dostępna w języku angielskim. Bardzo duża część firm tworzy strony w angielskiej wersji językowej, co umożliwia kandydatowi opanowanie używanej terminologii w potencjalnym środowisku pracy. Zapoznaj się z informacjami tam zawartymi oraz przygotuj kilka słów o firmie, w której chcesz pracować.
 4. Przypomnij sobie zwroty grzecznościowe, których użyjesz na początku i na końcu spotkania.
 5. Pamiętaj o tym, żeby przygotować kilka słów o sobie. Kilka zdań które będą zawierały najważniejsze informacje o Tobie. Przemyśl dokładnie czego oczekuje Twój przyszły pracodawca i przedstaw swoje kompetencje w kontekście Twojego przyszłego stanowiska, które poprzesz przykładami z życia zawodowego. Wypowiedź ta ma zawierać jedynie kluczowe informacje o Twoim doświadczeniu lub aktualnej sytuacji zawodowej.
 6. Przeanalizuj najczęściej zadawane pytania oraz przygotuj do nich odpowiedzi. Nie ucz się ich na pamięć, ale przeczytaj klika razy, co umożliwi Ci szybkie wykorzystanie wypowiedzi podczas rozmowy.
 7. Przećwicz wszystkie odpowiedzi na głos, szczególnie gdy nie masz kontaktu z językiem angielskim na co dzień. Umożliwi Ci to wyeliminowanie zacinania się oraz pozwoli uniknąć licznych błędów językowych. Pamiętaj – trening czyni mistrza!
 8. Jeżeli podczas rozmowy nie rozumiesz pytania – poproś o powtórzenie lub zwróć uwagę, że jest ono niejasne. Jeżeli nie znasz odpowiedzi, grzecznie poproś o chwilę zastanowienia się nad pytaniem. Możesz skorzystać z poniższych przykładów odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej:

Excuse me, I am not sure if I understood your question. Would you rephrase it, please?”

Excuse me would you mind repeating this question once again, please?”

 1. Rozmowa w języku angielskim jest dość stresującym wydarzeniem dla kandydata. Rekruterzy często starają się wprowadzić element rozluźnienia, zadając pytania na temat czasu wolnego, ostatnich wakacji lub też oczekiwań dotyczących nowej pracy – nie bądź zaskoczony takim pytaniem i przygotuj swoją wypowiedź wcześniej.
 2. Oczywiście jak podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej – bez względu na to, w jakim języku będzie prowadzona – nie zapomnij o tak ważnych kwestiach jak:
  • zabranie ze sobą niezbędnych dokumentów (CV, zaświadczeń o kursach, dyplomów, referencji, wszystkich dokumentów o które zostałeś poproszony przez pracodawcę),
  • dobranie odpowiedniego eleganckiego ubioru – pamiętaj o zasadzie „mniej znaczy więcej”, zatem krzykliwe stroje i dodatki zostaw na inną okazję,
  • punktualność! Zaplanuj całą podróż dzień wcześniej oraz pozostaw sobie czas na ewentualne opóźnienia. Mile widziane jest przybycie na miejsce 10-15 min. przed czasem,
  • zapamiętanie danych personalnych osób, z którymi odbędzie się spotkanie lub przez które zostałeś na nie zaproszony.

Rozmowa kwalifikacyjna pytania

Zgodnie z wcześniej przytoczoną sentencją „trening czyni mistrza” przygotowaliśmy kilka pytań, których przećwiczenie może pomóc Ci w przygotowaniu się do spotkania rekrutacyjnego.

 1. Please tell me something about yourself.

 2. Why do you want to change your current job? / Why are you leaving or have left your job?

 3. What do you expect from a new place of work / Why do you find this job interesting? / Why did you apply for this job?

 4. What motivates you to work?

 5. What do you know about this company?

 6. What is your experience in relation to the position you applied for?

 7. What were your responsibilities in previous work places?

 8. Describe a difficult work situation / project and how you overcame it.

 9. What was your biggest accomplishment (failure) on this position?

 10. What are your financial expectations for the proposed position?

 11. Questions related to the specificity of the industry.

Zastosowanie się do powyższych rad może przybliżyć Cię do objęcia wymarzonego stanowiska, zatem życzymy powodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej oraz samych sukcesów zawodowych w nowej pracy!

Wyślij CV

Nasze doświadczenie
Ponad
0
rekrutacji
Ponad
0
zatrudnonych
Ponad
0
audytów
Ponad
0
optymalizacji