Dotychczasowe rekrutacje nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i coraz częściej zaczynasz poszukiwać nowych rozwiązań, które zapewnią Ci sprawdzonych kandydatów do pracy? Jeśli odpowiadasz twierdząco – to może oznaczać, że w przypadku Twojej organizacji potrzeba czegoś więcej. Profesjonalnych usług headhuntingowych, które są spersonalizowane i odznaczają się wysoką skutecznością. Chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat? Zapraszamy do lektury tego wpisu.
Praca headhunterów “od kuchni”. Poznaj jej specyfikę i dowiedz się, czy to rozwiązanie sprawdzi się także w Twojej organizacji.
Definicja headhuntingu – czym jest?
Headhunting to specjalistyczny proces rekrutacyjnych, na który składają się takie elementy, jak: poszukiwania, komunikacja oraz finalne pozyskiwanie kandydatów do pracy w wybranej firmie. Zalicza się do najtrudniejszych i najbardziej wymagających, ponieważ dotyczy osób, które zazwyczaj nie poszukują nowego miejsca pracy. Są już zatrudnione lub pozostają nieaktywne zawodowo.
Eksperci, którzy zajmują się tym rodzajem rekrutacji, nazywani są headhunterami. Można powiedzieć, że headhunterzy to elitarna grupa profesjonalistów do “zadań specjalnych”. Wykorzystują oni swoją bogatą wiedzę, umiejętności, kontakty, narzędzia oraz intuicję.
Czym różni się headhunting od klasycznej rekrutacji?
Brak zainteresowania podjęciem nowej pracy oznacza również to, że większość takich osób nie wysyła swojego CV do firm oraz nie umieszcza swoich danych na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę. To z kolei powoduje, że role się odwracają. Odpowiedzialnym za przekazanie dokumentów aplikacyjnych (lub potwierdzających kwalifikacje) staje się bowiem rekruter (headhunter).
Jednak to niejedyny aspekt, który odróżnia to działanie od tradycyjnej rekrutacji. Do innych obszarów z powodzeniem możemy zaliczyć takie, jak:
- Skala działania – “zwykłe” procesy są zazwyczaj bardziej masowe. Czytaj: na 1 stanowisko aplikuje kilkunastu, kilkudziesięciu, a czasami kilkaset kandydatów. Headhunting to działania “celowane”, w które zaangażowanych jest zazwyczaj kilku potencjalnych kandydatów.
- Skuteczność – wąską grupa “zainteresowanych” oznacza również większą efektywność w ujęciu procentowym. W headhuntingu może wynosić kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. W przypadku normalnej rekrutacji – jest to zazwyczaj kilka %.
- Koszty – praca headhunterów wymaga większego zaangażowania. Dlatego w wielu przypadkach jest zwyczajnie droższa. Biorąc pod uwagę poziom kandydatur – cena pojedynczej rekrutacji może sięgać nawet tysięcy złotych.
Dla kogo usługi headhunterskie?
Takie działania znajdują zastosowanie przede wszystkim w wymagających branżach. Takich, w których znalezienie kandydata o odpowiednich predyspozycjach i kwalifikacjach może być trudne, czasochłonne oraz drogie.
Wysoka specjalizacja lub bardzo szczególne kompetencje sprawiają, że takie osoby nie mają zazwyczaj problemu ze znalezieniem pracy. A to oznacza, że przekonanie ich do zatrudnienia się w Twojej organizacji staje się jeszcze bardziej skomplikowane. Często wymaga wręcz “wyciągnięcia” ich od obecnego pracodawcy.
Zasady skutecznego headhuntingu
Aby takie działania przyniosły oczekiwany skutek – należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.
- Po pierwsze – przygotowanie dopasowanej oferty pracy, której ciężko odmówić.
- Po drugie – dobór grupy docelowej oraz kanałów dotarcia, które ułatwiają komunikację.
- Po trzecie – elastyczność i responsywność. W wielu przypadkach takie rekrutacje wymagają działania i udzielania odpowiedzi “tu i teraz”.
Ile to kosztuje?
Kwestia kosztów procesów headhunterskich jest bardzo złożona. Decydują o nich takie aspekty, jak chociażby: rodzaj stanowiska, zakres obowiązków, czy wreszcie uwarunkowania rynkowe (ilość potencjalnych kandydatów oraz nastawienie konkurencji). W agencji headhunterskiej WBS dokładnie zapoznajmy się z potrzebami naszych klientów, aby przygotować szczegółowy plan działania oraz przedstawić konkretną wycenę.
Dlaczego warto skorzystać z usług headhunterów?
Wyspecjalizowane agencje (takie, jak WBS) posiadają wypracowane latami: procedury, know-how oraz kontakty. Dzięki nim procesy rekrutacyjne przebiegają szybko, są skuteczne (w przypadku naszej organizacji jest to zazwyczaj 100%), a dodatkowo – tańsze (w porównaniu z poszukiwaniami kandydatów “na własną rękę”).
Szukasz profesjonalnej obsługi procesów rekrutacyjnych?
Umów się na rozmowę z doświadczonym konsultantem, który udzieli Ci niezbędnych informacji i przeprowadzi przez cały proces. Na początek wystarczy, że uzupełnisz tylko niezbędne dane i wyślesz je za pomocą tego formularza kontaktowego. Zapraszamy do współpracy!