Zarobki operatorów i programistów maszyn CNC

    W ciągu ostatnich 20 lat można zaobserwować nowe trendy w światowym przemyśle.  Zwiększa się udział nowoczesnych technologii w procesach produkcyjnych, a zakłady przemysłowe coraz chętniej rezygnują z wykorzystywania tradycyjnych maszyn manualnych, na rzecz maszyn sterowanych numerycznie (CNC – Computerized Numerical Control). Maszyny te, pozwalają generować spore oszczędności czasu, siły i środków finansowych,  przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości produkowanych detali.

    Coraz powszechniejsza automatyzacja procesów produkcyjnych wiążę się jednak ze wzrostem zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników odpowiadających za obsługę, ustawianie i programowanie maszyn CNC.  Zarówno na polskim jak i światowym rynku pracy w ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować wyraźny niedobór kadry inżynierskiej i wyspecjalizowanych pracowników technicznych.  W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na operatorów i programistów CNC, doświadczeni  i wykwalifikowani  pracownicy mogą liczyć na coraz atrakcyjniejsze zarobki.

Struktura zarobków w sektorze przemysłowym w Polsce jest wyraźnie zróżnicowana. Jako główne czynniki wpływające na występowanie rozbieżności w wynagrodzeniach są wymieniane:
- wielkość i kapitał firmy;
- wykształcenie i staż pracy;
- zajmowane stanowisko;
- region zatrudnienia ;
- znajomość obsługi maszyn, sterowników etc.
   

    Jak wynika z raportu płacowego, opracowanego przez instytut Sedlak&Sedlak w 2016 roku, wynagrodzenia specjalistów CNC w Polsce charakteryzują się niejednorodnością. Na podstawie przeanalizowanych opisów warunków zatrudnienia na stanowiskach operatorów CNC określono przeciętne zarobki na tym stanowisku na poziomie 3000 PLN brutto. Co drugi z ankietowanych pracowników może liczyć na wynagrodzenie znajdującą się w przedziale od 2 400 PLN – 3 744 PLN, natomiast już co czwarty operator CNC zarabia powyżej kwoty 3744 PLN brutto.

    Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy specjalizujący się w programowaniu obrabiarek CNC. W Polsce programiści maszyn sterowanych numerycznie zarabiają przeciętnie 3744 PLN brutto. Zarobki połowy ankietowanych programistów CNC kształtują się na poziomie 2951 – 4860 PLN brutto. Przedstawiciele najlepiej opłacanych pracowników tej grupy zarabiają już ponad 4680 PLN brutto.

    Na znaczenie wyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które zdecydują się na pracę na stanowisku operatora bądź programisty CNC za granicą, między innymi w Danii. Sektor przemysłowy stanowi jedną z głównych podstaw gospodarki duńskiej. Pracownicy specjalizujący się w obsłudze i programowaniu maszyn CNC w Danii z łatwością mogą znaleźć zatrudnienie w branży: energetycznej, gas&oil, produkcji maszyn i urządzeń, motoryzacyjnej. Ponad 70 zrealizowanych przez firmę Work & Business Solutions projektów rekrutacyjnych dla duńskich firm produkcyjnych w latach 2010 – 2016, pozwoliło na dokonanie analizy warunków zatrudnienia w Danii na stanowiskach CNC. Dysponujemy wiedzą z zakresu zapotrzebowań europejskiego rynku pracy oraz  możliwych warunków finansowych. 

Jesteś operatorem lub programistą maszyn CNC?

Nie zwlekaj!

Skontaktuj się z naszymi konsultantami!

Na podstawie analizy Twojego obecnego doświadczenia zawodowego i Twoich kompetencji, pomożemy Ci  wytyczyć  ścieżki rozwoju i określimy Twoje potencjalne możliwości zarobkowe. 
Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi aktualnymi ofertami pracy, dostępnymi pod adresem: http://www.wbspraca.pl/pl/oferty-pracy